Anabolizm mięśniowy - co to jest i jak działa? 2024-07-15
Zjawisko anabolizmu jest w świecie sportowym częstym tematem rozmów. To bardzo ważny proces metaboliczny zachodzący w ludzkim ciele. Jak działa? Koniecznie to sprawdź!
Anabolizm – co to właściwie jest?
Anabolizm mięśniowy jest to proces fizjologiczny. Ta synteza powoduje powstanie złożonych związków z substratów prostych. One mają zdolność do gromadzenia energii. Czasem mówi się, że to reakcja endoenergetyczna. Anabolizm mięśniowy powoduje, między innymi wzrost, a także rozrost tkanek i organów. To sprawia, że pojawia się zwiększona siła, do tego widoczny wzrost masy ciała.
Proces anaboliczny jest stymulowany poprzez aktywność fizyczną. Trening siłowy powoduje, iż dochodzi do uszkodzeń włókien mięśniowych, a to sprawia, że organizm wymusza proces metaboliczny – anabolizm w celu odbudowy zniszczonych struktur. Co ważne to zjawisko zachodzi u każdego człowieka, choć u sportowców ma dużo większe znaczenie.
Anabolizm powoduje, że dochodzi do wzrostu i rozrostu tkanek, do tego samych organów. Dzięki temu masa ciała się powiększa, tak samo jak siła. Co więcej mamy jeszcze rozrost szkieletu, włosów i paznokci. To nie wszystko, anabolizm jest ważny, bo podczas tego procesu tworzą się podstawowe elementy komórkowe.
Na czym polega anabolizm mięśniowy?
Trzeba wiedzieć, że anabolizm działa za sprawą specjalnych hormonów. One zarządzają procesami przełączania komórek w poszczególne tryby. Kluczowe są receptory, które znajdują się na powierzchni błon komórkowych. Co ważne, energia z tych procesów służy do powstawania nowych związków organicznych. Może być też przechowywana. Podczas zjawiska anabolicznego gromadzi się dużo energii.
Do przykładowych reakcji anabolicznych można zaliczyć na przykład fotosyntezę, chemosyntezę, a także biosyntezę organicznych związków azotowych.
Sposoby na pobudzenie anabolizmu mięśni
Istnieją pewne czynniki, które są w stanie pobudzić anabolizm mięśniowy. Mowa tutaj o:
- Jedzeniu posiłków o stałych godzinach;
- Odpowiednim planie treningowym nastawionym na rozwój mięśni;
- Zbilansowanej diecie dobranej odpowiednio pod daną osobę;
- Odpowiedniej suplementacji;
- Stanie gospodarki hormonalnej;
- Predyspozycjach genetycznych.
To pokazuje, że często my sami mamy ogromny wpływ na przebieg tego procesu. Dobra dieta to taka, która ma co najmniej 1-1,5 g białka na kilogram masy ciała. Nie można zapominać także o korzystnej dawce węglowodanów. To kluczowe, bo Nasz jadłospis mocno działa na gospodarkę hormonalną! Trening natomiast potrafi przyczynić się do wyglądu sylwetki.
Aktywność powinna trwać godzinę, bo to pozwoli zahamować wzrost hormonu stresu, nazywanego kortyzolem (ma właściwości kataboliczne!). Siłowe ćwiczenia znacząco podniosą hormony odpowiedzialne za anabolizm mięśniowy – hormon wzrostu oraz testosteron. Po nich wykorzystaj, tak zwane okno anaboliczne, czyli czas w którym substancje odżywcze są najlepiej przyswajalne. Trwa ono według wielu badań 1-3 godziny, inni twierdzą że nawet do 24.
Kiedy mowa o wspomaganiu się suplementacją, najlepsze będą odżywki białkowe. Z racji tego, że ciało ma duże braki właśnie tego składnika. Zdecydowanie odradza się natomiast używanie sterydów anabolicznych, dlatego że mocno wpływają na gospodarkę hormonalną. To powoduje, że często dochodzi do występowania masy skutków ubocznych. Jednak wielu sportowców je przyjmuje, czasami nawet zaleca się je przy leczeniu niektórych schorzeń. Jeśli chcesz je brać, skonsultuj to ze specjalistą!
Różnice pomiędzy katabolizmem a anabolizmem
Anabolizm i katabolizm to procesy metaboliczne, które zachodzą w ludzkim organizmie. Ten pierwszy polega na syntezie białek oraz innych hormonów. Dlatego jest kluczowy do powstawania nowych komórek. Poza tym wywołuje on zjawisko, które znane jest pod nazwą hipertrofia mięśniowa, a wpływa ona na rozrost masy mięśniowej. Natomiast katabolizm to rozpad komórek, to taka jakby reakcja obronna organizmu. Najczęściej pojawia się on po przebudzeniu, w czasie i po treningu lub przy długotrwałym stresie.