Anemia2024-07-18
Jeżeli odczuwacie wieczne zmęczenie i kłopoty z koncentracją, macie blady odcień skóry i łamliwe paznokcie. Jeżeli objawy nie mijają z upływem dni, może to oznaczać niedobory żelaza i w efekcie prowadzić do anemii.
Czym jest anemia?
Anemia to choroba dotykająca w dużej mierze młode kobiety. Jednak każdy powinien zwracać uwagę na objawy, gdyż anemia może dotknąć każdego. Zagrożeni są sportowcy, wegetarianie i młodzież w okresie dojrzewania. Zagrożone są również osoby cierpiące na choroby pasożytniczne, takie jak tasiemiec.
Do wystąpienia tego stanu chorobowego wystarczy nieodpowiednia dieta, uboga w produkty zawierające pierwiastek żelaza.
Jak są objawy anemii?
Ludzie cierpiący na anemię, skarżą się na częste bóle i zawroty głowy, nienaturalna ospałość, chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją, kołatanie serca, zajady w kącikach ust, łamliwe paznokcie i niezdrowy odcień skóry.
Po zaobserwowaniu u siebie podobnych objawów należy natychmiast udać się do lekarza specjalisty. Przy podejrzeniu anemii zostaniemy przebadani pod kątem niedoboru czerwonych krwinek. Po diagnozie lekarz zaleci nam dietę bogatą w żelazo. Warto pamiętać, że profilaktyka jest najważniejsza i trzeba uzupełniać dietę w produkty, które zapobiegają anemii.
Jak zapobiegać anemii?
Żelazo wspiera układ immunologiczny, poprawia odporność i bierze udział przy budowie czerwonych krwinek.
Przy budowaniu planu żywieniowego warto pamiętać o produktach bogatych w żelazo, takich jak: mięso drobiowe, wołowina, żółtko jaja kurzego, rośliny strączkowe, brokuły i papryka i nać pietruszki.
Żelazo powinno się spożywać wraz z witaminą C, gdyż znacząco zwiększa to jego przyswajalność.
Produktami zawierającymi witaminę C są: buraki, papryka, kiszona kapusta pomarańcze, ananasy, gruszki, kiwi i banany.