Ból jako skutek kontuzji 2024-07-17
Sportowcy nie mają łatwego życia, jednakże kontuzje zdarzają się nie tylko osobom, które zarabiają na życie, dzięki konkretnej dyscyplinie sportu, ale także amatorom, którzy rozkoszują się chodzeniem na siłownię bądź innym rodzajem aktywności. Czy można sobie radzić samodzielnie z przeciążeniem mięśni oraz kontuzją?
Sport – ryzyko związane z wytwarzaniem się endorfin
Sport uzależnia i mimo, iż początki związane z aktywnością fizyczną nie są łatwe (należy wyrobić sobie kondycję, przyzwyczaić ciało do wysiłku), to po pewnym czasie zaczyna on przynosić trudną do opisania przyjemność. Aby uniknąć kontuzji, należy przede wszystkim dobrze przygotować się do wysiłku. Rozumie się przez to wykonanie odpowiedniej rozgrzewki, która nie forsuje organizmu, jednakże przygotowuje do dalszych, bardziej intensywnych ćwiczeń.
W trakcie kulminacyjnej części treningu nie należy przeciążać organizmu i w trakcie odczuwania bardzo intensywnego bólu, albo dyskomfortu należy przerwać jego wykonywanie. Sesja treningowa musi zakończyć się długim i dokładnym rozciąganiem, które sprzyja rozluźnieniu mięśni oraz umożliwia szybszą regenerację. Co jednak, jeśli mimo dobrego przygotowania pojawi się kontuzja?
Domowe sposoby zmagania się z kontuzją
W przypadku kontuzji należy przede wszystkim dokonać wszelkich starań, aby rozluźnić mięśnie, który znajdują się w stanie przykurczenia, a oprócz tego postarać się, żeby pozyskały one na powrót, utraconą elastyczność. Aby było to możliwe należy rozciągać oraz rolować kontuzjowane, bolesne miejsce. Dobrze jest wykorzystać także kostki lodu, które stosuje się do wykonania zimnego masażu. Osoby przygotowane na ewentualną kontuzję, powinny nabyć także woreczek żelowy, który umieszcza się w zamrażarce i również przynosi znaczną ulgę.
Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, jak chociażby Ibuprom Max, Metafen, albo Apap. Maści o charakterze przeciwzapalnym także przyniosą znaczną poprawę aktualnego stanu. W trakcie kontuzji należy sięgnąć po bandaże, albo opaski uciskowe, które umożliwiają w miarę normalne funkcjonowanie oraz szybsze dojście do siebie. Kiedy po upływie paru dni sytuacja się nie poprawia, a wręcz jest coraz gorzej, niezbędne jest udanie się do lekarza, albo rehabilitanta.
W trakcie zaleconych sesji używa się odpowiednich narzędzi rehabilitacyjnych, albo masaży. Dojście do siebie może zająć dużo czasu, dlatego należy robić wszystko, aby do kontuzji nie doszło.