zaloguj się
zarejestruj się

Strefa trenera

Email lub hasło są nieprawidłowe!
Nieprawidłowy adres email!
This account is inactive!
nie pamiętam hasła
Nie masz konta? Zarejestruj się:
  Strefa KLIENTA  |  Strefa TRENERA
Wpisz imię lub nazwę
Wpisz hasło min. 8 znaków
Wpisz identyczne hasło
Wpisz prawidłowy email
Wpisz prawidłowy numer
Enter your city
Zgoda jest wymagana
Uwaga: Podany adres e-mail jest już w naszej bazie!
Resend activation link. Reset password.
Znajdź trenera
Znajdź klienta

lub wyszukaj dostępnych trenerów:

lub wyszukaj dostępnych klientów:

Potwierdzenie
Na podany adres e-mail wysłaliśmy potwierdzenie rejestracji.
Sprawdź proszę skrzynkę odbiorczą.
Potwierdzenie
Na podany adres e-mail wysłaliśmy link resetujący hasło.
Sprawdź proszę skrzynkę odbiorczą.
Potwierdzenie
Password has been updated!
Error
Password cannot be changed!
  • Aktualności
  • Strefa klienta
  • Strefa trenera
Potwierdzenie
Aktualności Strefa klienta Strefa trenera

Aktualności


Elektrolity 2024-06-27


O elektrolitach słyszał prawie każdy, natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę pełnią w Naszym organizmie. Bez nich nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie, ich obecność jest wręcz niezbędna do życia. Dlatego też istotne jest niedopuszczanie do ich niedoboru. Kiedy wiadomo, że mamy niedobór elektrolitów? Jak uzupełniać ich poziom w organizmie?

 

Elektrolity – jaką rolę pełnią w organizmie?

Elektrolity są wodnymi roztworami jonów, czyli atomów posiadających dodatni lub ujemny ładunek elektryczny. Mówiąc o elektrolitach w organizmie, skupiamy się wokół jonów sodu, potasu, wapnia, magnezu oraz jonów chlorkowych i fosforanowych. Od ich obecności w ustroju zależy gospodarka wodno-elektrolitowa, której stan równowagi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

 

Elektrolity – sód

Sód stanowi podstawowy składnik osocza. Odpowiada za ciśnienie tętnicze krwi, objętość płynów krążących w organizmie oraz za wymianę wody pomiędzy komórkami a środowiskiem zewnętrznym (utrzymywanie równowagi osmotycznej). Razem z potasem odpowiedzialny jest za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych i gospodarkę kwasowo-zasadową.

Elektrolity – potas

Potas jest antagonistą sodu – zmniejsza objętość płynów zewnątrzkomórkowych w organizmie, kontroluje ilość wody w ciele i reguluje poziom pH komórek. Odpowiada za prawidłowe przewodnictwo nerwowe oraz skurcz mięśni, w tym najważniejszego – mięśnia sercowego.

Elektrolity – wapń

Wapń jest głównym składnikiem budującym kości oraz zęby, a także odpowiada za bardzo ważny proces jakim jest krzepnięcie krwi. Razem z sodem i potasem bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz w skurczu mięśni. Za regulowanie jego stężenia 
w organizmie odpowiadają tarczyca i gruczoł przytarczyczny poprzez wydzielanie hormonów – odpowiednio kalcytoniny (zmniejsza wchłanianie wapnia w jelitach, który jest dostarczany wraz z pożywieniem, zwiększa jego wydalanie przez nerki oraz zmniejsza uwalnianie wapnia z kości) i parathormonu (działanie odwrotne do kalcytoniny).

Elektrolity – magnez 

Magnez ma wiele wspólnego z wapniem – bierze udział w budowaniu kości, krzepnięciu krwi oraz skurczu mięśni. Jest on również katalizatorem dla wielu enzymów, niezbędnych do zachodzenia reakcji chemicznych w organizmie. Bierze także udział w procesach termoregulacji i regulacji ciśnienia tętniczego krwi.

Elektrolity – jony chlorkowe i fosforanowe

Jony chlorkowe i fosforanowe to podstawowe jony o ujemnym ładunku elektrycznym, które uczestniczą w regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej oraz utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Wzrost i spadek stężenia jonów chlorkowych jest uzależniony od spożycia i wydalania jonów sodu. Oznacza to, że gdy zmniejsza się stężenie jonów sodu, równocześnie dochodzi do spadku stężenia jonów chlorkowych. Fosforany odpowiedzialne są za budowę kości, a także gospodarkę wapniową organizmu. 

 

Niedobór elektrolitów – przyczyny

Nadmierna utrata elektrolitów i wody z organizmu jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla osób starszych, dzieci oraz chorych. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do poważnego zagrożenia zdrowia i życia. Sytuacje, którym towarzyszy ryzyko wystąpienia niedoborów elektrolitów to:

  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • amatorskie lub zawodowe uprawianie sportu (treningi),
  • biegunka lub wymioty,
  • spożywanie alkoholu dzień wcześniej, 
  • dostarczanie zbyt małej ilości płynów, 
  • restrykcyjne diety,
  • niektóre leki, w tym zwłaszcza moczopędne i przeczyszczające,
  • infekcje z towarzyszącą im wysoką gorączką. 

 

Elektrolity – objawy niedoboru

Niedoborom elektrolitów bardzo często towarzyszy odwodnienie, które nie zawsze jednak daje o sobie znać od razu. Niepokojącymi objawami, świadczącymi o już istniejącym lekkim odwodnieniu organizmu, jest wystąpienie silnego pragnienia oraz pojawienie się suchości ust. Ponadto do najczęstszych objawów niedoboru elektrolitów zalicza się:

  • obrzęki,
  • drżenia, skurcze i bóle mięśni,
  • osłabienie,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zaburzenia ciśnienia krwi,
  • biegunka lub zaparcia,
  • nudności,
  • zawroty głowy,
  • nadmierne zmęczenie,
  • pogorszenie samopoczucia.

 

Kiedy uzupełniać poziom elektrolitów? Co zawierają preparaty nawadniające z apteki?

Każdorazowe zaburzenia elektrolitowe należy natychmiastowo regulować, korzystając z wody mineralnej lub gotowych preparatów nawadniających dostępnych w każdej aptece. Występują one w postaci gotowych płynnych preparatów, tabletek musujących lub saszetek do samodzielnego rozpuszczenia w wodzie, dzięki czemu można z nich skorzystać w każdych warunkach. W skład doustnych płynów nawadniających wchodzi glukoza oraz elektrolity. Dla diabetyków chwilowy skok glukozy po przyjęciu preparatu nawadniającego, niesie ze sobą mniejsze niebezpieczeństwo niż konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z odwodnienia. Preparaty mają przeróżne smaki – pomarańczowy, cytrynowy, truskawkowy, jabłkowy, bananowy. 

 

Elektrolity na odwodnienie. Elektrolity a upały

Podczas upałów należy szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Na skutek wysokich temperatur, organizm nadmiernie poci się i tym samym traci dużo wody wraz z zawartymi w niej elektrolitami. W łatwy sposób może dojść zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, czego sygnałem będzie chociażby zmiana ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca, drżenia mięśni, zawroty głowy czy nawet omdlenia. 

Prawidłowy poziom elektrolitów zapewni również odpowiednio skomponowana dieta. Warto zadbać, aby w czasie upałów w Naszym menu znalazła się duża ilość świeżych warzyw i owoców. 

 

Elektrolity dla sportowców 

Niezależnie od tego, czy sport uprawiany jest amatorsko czy zawodowo, w każdym przypadku należy zadbać o odpowiednią dietę, pozwalającą utrzymać prawidłowy poziomu elektrolitów – podczas wysiłku fizycznego dochodzi do nadmiernego pocenia i utraty wody wraz z niezbędnymi elektrolitami. Aby sport był bezpieczny, należy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego, a tym samym o właściwą ilość istotnych dla nich jonów – potas, sód i magnez. 

Podczas treningu należy mieć pod ręką wodę mineralną, jednak bywa i tak, że jony w niej zawarte to zdecydowanie za mało. Wtedy należy sięgnąć po preparaty nawadniające, w postaci gotowych napojów lub tabletek musujących do samodzielnego rozpuszczenia w wodzie. 

 

Elektrolity przy wymiotach i biegunce 

Preparaty elektrolitowe najlepiej rozpuścić w chłodnej wodzie (zimne napoje zmniejszają odruch wymiotny, ponieważ spowalniają skurcze żołądka, niektórzy polecają również ssanie kostki lodu) i przyjmować regularnie, małymi porcjami. Jeżeli chory nie jest w stanie przyjąć płynów w formie doustnej, jest odwodniony, a wymioty bądź biegunka nie ustają, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Konieczne może okazać się dożylne podanie płynu wieloelektrolitowego (PWE) oraz soli fizjologicznej w stężeniu 0,9%.

Pozostałe aktualności


Trening siłowy kobiet

Trening siłowy kobiet

Fakty i mity 2024-08-01
Interwały na bieżni

Interwały na bieżni

Techniki biegu na bieżni 2024-07-31
Adaptogeny

Adaptogeny

Czym są i czy warto je stosować? 2024-07-30
Dieta bezglutenowa dla sportowców

Dieta bezglutenowa dla sportowców

Czy warto? 2024-07-29
Tłuszcz na brzuchu

Tłuszcz na brzuchu

Dlaczego się odkłada? 2024-07-26
Witamina D3 latem

Witamina D3 latem

Czy jest konieczna? 2024-07-25
Bieganie w upale

Bieganie w upale

Jak radzić sobie z wysoką temperaturą? 2024-07-24
Nordic walking

Nordic walking

Jak wybrać najlepsze kijki? 2024-07-23
Trening z linami

Trening z linami

Co daje i jakie battle ropes wybrać? 2024-07-22
Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia

Przewodnik po dobrych nawykach 2024-07-19
Anemia

Anemia

Czym jest i jak jej zapobiegać? 2024-07-18
Ból jako skutek kontuzji

Ból jako skutek kontuzji

Jak sobie z tym radzić? 2024-07-17

Informacje

  • O nas
  • Regulamin
  • Polityka prywatności

Pomoc dla klienta

  • Dlaczego warto założyć konto klienta
  • Jak zrobić rezerwację u trenera
  • Jak wykupić produkt od trenera

Pomoc dla Trenera

  • Dlaczego warto założyć konto trenera
  • Jak ustawić kalendarz trenera
  • Jak wstawić swój produkt cyfrowy
  • Cennik

Znalazłeś błąd?

  • Opisz jaki błąd zauważyłeś i wyślij tutaj
  • Dziękujemy!

Copyright © 2025 OTOtrener - All rights reserved

|

Wersja: BETA

|

Wykonanie: MS multimedia