zaloguj się
zarejestruj się

Strefa trenera

Email lub hasło są nieprawidłowe!
Nieprawidłowy adres email!
This account is inactive!
nie pamiętam hasła
Nie masz konta? Zarejestruj się:
  Strefa KLIENTA  |  Strefa TRENERA
Wpisz imię lub nazwę
Wpisz hasło min. 8 znaków
Wpisz identyczne hasło
Wpisz prawidłowy email
Wpisz prawidłowy numer
Enter your city
Zgoda jest wymagana
Uwaga: Podany adres e-mail jest już w naszej bazie!
Resend activation link. Reset password.
Znajdź trenera
Znajdź klienta

lub wyszukaj dostępnych trenerów:

lub wyszukaj dostępnych klientów:

Potwierdzenie
Na podany adres e-mail wysłaliśmy potwierdzenie rejestracji.
Sprawdź proszę skrzynkę odbiorczą.
Potwierdzenie
Na podany adres e-mail wysłaliśmy link resetujący hasło.
Sprawdź proszę skrzynkę odbiorczą.
Potwierdzenie
Password has been updated!
Error
Password cannot be changed!
  • Aktualności
  • Strefa klienta
  • Strefa trenera
Potwierdzenie
Aktualności Strefa klienta Strefa trenera

Aktualności


Gumy oporowe2024-07-05


Nie możesz zmotywować się do wykupienia karnetu na siłownię, a może nie masz czasu na dojazdy? Teraz możesz rozpocząć aktywność fizyczną bez wychodzenia z domu. Nie musisz mieć do tego oddzielnego pomieszczenia i środków na zaawansowane sprzęty. Wystarczą gumy oporowe do ćwiczeń, by zadbać o formę, wzmocnić mięśnie i poprawić elastyczność ciała. Poniżej dowiesz się jakie gumy wybrać oraz jak ćwiczyć z gumami, by osiągnąć optymalne efekty.

 

Taśma czy guma?

Na początku swojej przygody z ćwiczeniami możesz mieć dylemat, czy bardziej wskazane byłyby taśmy, czy gumy. Różnice między nimi odnoszą się przede wszystkim do grubości i długości. Zarówno taśmy, jak i gumy wykonane są z rozciągliwych materiałów, a ich celem jest dawanie oporu. Im on jest większy, tym ćwiczenie jest bardziej zaawansowane i trudniejsze.

Taśmy oporowe nazywane też mini bandami. Dostępne są one w różnej kolorystyce, która ma na celu odróżnienie siły oporu. Jest to bardzo wygodne podczas ćwiczeń. Dzięki temu nie musisz wczytywać się w ich oznaczenie i nie tracisz czasu oraz rytmu, tak istotnego w trakcie aktywności. Opór zaczyna się od 2,5 kg, a kończy na 25 kg. Taśmy służą najczęściej do treningu dolnych partii ciała – tylnych mięśni ud czy pośladków.

Gumy oporowe mają formę pętli i są wykonane z lateksu lub materiału. Te drugie zalecane są dla osób, które znają już techniki ćwiczeń. Ich zaletami jest lepsze przyleganie do ciała i nierolowanie się podczas aktywności. Musisz jednak poświęcić więcej czasu na ich pielęgnację i czyszczenie. Gumy oporowe cechuje znacznie większy zakres oporu, dochodzący nawet do 160 kg. Używając ich, możesz wykonywać skuteczny trening wszystkich partii ciała.

 

Jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się jakie gumy do ćwiczeń wybrać, musisz wziąć pod uwagę dwa aspekty:

  • rodzaj ćwiczeń, które chcesz włączyć do swojego planu treningowego – będzie miało to istotny wpływ na rodzaj gumy
  • poziom zaawansowania, który z kolei jest kluczowy przy wyborze właściwego oporu.

Taśmy oporowe są wykorzystywane głównie do treningu mięśni ud i pośladków, ale można też posłużyć się nimi w treningu wzmacniającym mięśnie ramion. Ze względu na dużą rozciągliwość i zróżnicowany opór, oprócz stosowania ich w treningu wzmacniającym, są one często wykorzystywane do ćwiczeń stabilizujących, mobilizujących czy też w rehabilitacji.

Z kolei gumy oporowe są bardziej odpowiednie do ćwiczeń siłowych i wykorzystywane w treningu całego ciała, w tym podczas pompek, przysiadów czy ćwiczeń na drążku.

 

Jaki opór gumy wybrać?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na taśmy, czy gumy do ćwiczeń, kluczowy jest wybór optymalnej grubości, a co za tym idzie – oporu. Ten powinien być dopasowany do Twojego stopnia zaawansowania i umiejętności.

  • Cieńsze gumy z mniejszym oporem będą dobrym wyborem dla osób rozpoczynających przygodę z treningiem, podczas rehabilitacji, przy rozgrzewce czy też w treningu mniej rozbudowanych partii mięśni, jak np. przedramiona.
  • Grubsze gumy z mocniejszym oporem są przeznaczone do bardziej zaawansowanego treningu i świetnie się sprawdzą podczas rozciągania, wspomagania podciągania czy nauki martwego ciągu.

 

Jakie gumy do ćwiczeń dla początkujących?

Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z taśmami czy gumami do ćwiczeń ważne jest znalezienie tych o odpowiednim oporze. Początkujący mogą zacząć od taśm o mniejszym oporze, np. 5-7 kg, aby stopniowo budować siłę i wytrzymałość. Postaw na łagodne wprowadzenie do treningu siłowego.

 

Jaka guma do podciągania?

Podciąganie na drążku to jedno z najefektywniejszych ćwiczeń, kształtujących mięśnie górnej partii ciała – pleców i barków. Jednocześnie jest to też ćwiczenie, które wymaga siły i sprawia niemały kłopot początkującym. Często bywa, że jedno podciągnięcie jest sporym wyzwaniem. Pomocna w tym jest długa guma oporowa power band.

Gumę należy przewiązać przez drążek i oprzeć na niej stopę lub kolano. Dzięki temu poczujesz siłę wypychającą, która ułatwia podciąganie, szczególnie w fazie początkowej.

Jaka guma do podciągania będzie odpowiednia? Im większy opór gumy, tym większe wsparcie. Dlatego dobierz optymalną grubość do swoich możliwości i wytrenowania. Pamiętaj, że guma ma być jedynie motywującym ułatwieniem. Z czasem możesz zmniejszać jej opór do momentu, kiedy opanujesz to wymagające ćwiczenie.

 

Gumy oporowe. Jak ćwiczyć? O czym należy pamiętać?

Zaczynając ćwiczenia z gumami, musisz pamiętać o kilku kwestiach, które umożliwią poprawne zaadaptowanie się do nowej aktywności.

  • Jeżeli trening nie jest dla Ciebie czymś zupełnie obcym, to wiesz, że nie możesz pominąć etapu rozgrzewki. Dzięki niej wzrasta tętno i częstość oddechów, a także poprawia się elastyczność mięśni i ścięgien. Wszystko po to, żeby uchronić organizm przed urazami i zwiększyć wydolność organizmu.
  • Do każdego – nawet najbardziej spektakularnego celu – dochodzi się małymi krokami. Co to oznacza w kontekście ćwiczeń z gumami? Na początku wybierasz gumy o najmniejszym oporze, dostosowując trening do własnych możliwości i siły, by stopniowo je zwiększać. Podobnie z ilością powtórzeń i trudnością ćwiczeń – nie możesz sięgnąć od razu po te, skierowane do osób średnio zaawansowanych lub zaawansowanych.
  • Tak, jak nie możesz pomijać rozgrzewki, tak nie możesz bagatelizować rozciągania po treningu. Dzięki niemu mięśnie wracają do pierwotnej długości, regenerują się mikrourazy, będące efektem ćwiczeń. Rozciąganie zmniejsza też uczucie niekomfortowego napięcia mięśniowego oraz poprawia mobilność stawów.

 

Zalety treningu z gumami

Gumy oporowe to narzędzia, które możesz mieć zawsze przy sobie. To jest ich zdecydowana przewaga nad hantlami czy kettlami. Ćwicząc z ich użyciem, nie tylko rozwijasz mięśnie, ale też kształtujesz sylwetkę. Zapewniają one niezwykłą wszechstronność – możesz z nimi wzmacniać mięśnie nóg, pośladków, pleców czy brzucha. Są doskonałym uzupełnieniem innych aktywności, jak i samodzielną formą treningu. Stanowią doskonały sposób na poprawę koordynacji i kondycji, ujędrnienie ciała, powrót do formy po kontuzji czy dłuższej przerwie w ćwiczeniach.

Pozostałe aktualności


Trening siłowy kobiet

Trening siłowy kobiet

Fakty i mity 2024-08-01
Interwały na bieżni

Interwały na bieżni

Techniki biegu na bieżni 2024-07-31
Adaptogeny

Adaptogeny

Czym są i czy warto je stosować? 2024-07-30
Dieta bezglutenowa dla sportowców

Dieta bezglutenowa dla sportowców

Czy warto? 2024-07-29
Tłuszcz na brzuchu

Tłuszcz na brzuchu

Dlaczego się odkłada? 2024-07-26
Witamina D3 latem

Witamina D3 latem

Czy jest konieczna? 2024-07-25
Bieganie w upale

Bieganie w upale

Jak radzić sobie z wysoką temperaturą? 2024-07-24
Nordic walking

Nordic walking

Jak wybrać najlepsze kijki? 2024-07-23
Trening z linami

Trening z linami

Co daje i jakie battle ropes wybrać? 2024-07-22
Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia

Przewodnik po dobrych nawykach 2024-07-19
Anemia

Anemia

Czym jest i jak jej zapobiegać? 2024-07-18
Ból jako skutek kontuzji

Ból jako skutek kontuzji

Jak sobie z tym radzić? 2024-07-17

Informacje

  • O nas
  • Regulamin
  • Polityka prywatności

Pomoc dla klienta

  • Dlaczego warto założyć konto klienta
  • Jak zrobić rezerwację u trenera
  • Jak wykupić produkt od trenera

Pomoc dla Trenera

  • Dlaczego warto założyć konto trenera
  • Jak ustawić kalendarz trenera
  • Jak wstawić swój produkt cyfrowy
  • Cennik

Znalazłeś błąd?

  • Opisz jaki błąd zauważyłeś i wyślij tutaj
  • Dziękujemy!

Copyright © 2025 OTOtrener - All rights reserved

|

Wersja: BETA

|

Wykonanie: MS multimedia