Palumboizm 2024-06-28
Ćwiczenia przez większość osób kojarzone są z dietą oraz budową sylwetki, jednak nie wszystkie osoby ćwiczące i stosujące się do zaleceń lekarza specjalisty są umięśnieni. Część osób po prostu przez ćwiczenia tyje i zamiast posiadać mięśnie, posiadają one wielki nadęty brzuch. Zjawisko to zaliczane jest do chorób i nazywane Palumboizm.
Dave Palumbo
amerykański kulturysta, twórca diety Palumbo oraz osoba, która przyczyniła się do powstania ostatnio coraz częściej spotykanego zjawiska, nazywanego Palumboizm. Swoją przygodę z kulturystyką rozpoczął on w 1990 roku. Były to zawody organizowane w Nowym Jorku. Zajął On wtedy szóste miejsce. W 2003 roku wystartował w kolejnych zawodach, tym razem w Las Vegas, gdzie tym razem zajął drugie miejsce. Od roku 2004 zakończył On swoją karierę.
Co to jest i jak powstaje Palumboizm
Pod nazwą Palumboizm kryje się zespół zmian, który dokonał się poprzez wykonywanie ćwiczeń. Nie jest to estetyczne i może powodować dyskomfort i strach przed pokazaniem się w społeczeństwie. Jest to nowy rodzaj choroby spotykany u sportowców, którzy uprawiają sport regularnie bez przerwy. Takie zjawisko możemy porównać do przetrenowania, które także bardzo często spotykane jest w środowisku sportowym. Bardzo często te dwa pojęcia mylone są ze zwykłym przemęczeniem lub przeciążeniem. Według niektórych specjalistów, przetrenowywanie się można zaliczyć do chorób patologicznych tak samo jak Palumboizm. Chęć szybkiego posiadania mięśni bez odpowiedniego treningu, który nawet i czasem, gdy ktoś jest mniej doświadczony, musi być przeprowadzony z pomocą trenera personalnego, jest zaliczane do chorób psychicznych. Do powstania Palumboizmu przyczynia się hormon wzrostu wraz z insuliną oraz olej na przyrost mięśni, czyli synthol. Stosowanie olejków anty dopingowych nie jest dobrym pomysłem, ponieważ poza sztucznym przyrostem mięśni prowadzi on do wielu konsekwencji, nie tylko zdrowotnych. Doping przyczynia się do tego, że jelita puchną, co wpływa negatywnie na wygląd brzucha.
Leczenie Palumboizmu
Najlepszym sposobem na zwalczenie tego typu choroby, jest regularne wykonywanie ćwiczeń z uwzględnieniem przerwy. Nie powinniśmy się przetrenowywać, ponieważ może to właśnie przyczynić się do wystąpienia Palumboizmu.
Jak zapobiec Palumboizmowi?
Palumboizmu można unikać, gdy nie stosujemy:
- sterydów i hgh,
- zastrzyków zawierających insulinę, które nie są przepisane przez lekarza specjalistę,
- nadmiernych ćwiczeń.
Wpływ Palumboizmu na zdrowie:
- problemy dermatologiczne, czyli łysienie, zmiany skórne,
- zmiany występujące w hormonach np. zahamowanie wzrostu,
- możliwość pojawienia się nadciśnienia tętniczego.