Szałwia: korzyści, skutki uboczne, przeciwwskazania 2024-07-04
Regularne sięganie po napary z szałwii lekarskiej może korzystnie wpłynąć na zdrowie, ale również i samopoczucie. To roślina, która ma wiele dobroczynnych właściwości. Jak z nich korzystać?
Szałwia lekarska: Dlaczego warto po nią sięgać?
Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to roślina o wielokierunkowym działaniu. Zawiera związki bioaktywne między innymi: alkoloidy, polifenole, saponiny. Jej liście są wykorzystywane zarówno w lecznictwie i gastronomii, jak i w kosmetyce. Polacy często sięgają po napary z szałwii lekarskiej. Często w ten sposób chcą zmniejszyć nadmierną potliwości. Szałwia ma jednak wiele innych zastosowań – może wspomóc terapię wielu różnych chorób i dolegliwości. Co warto wiedzieć zanim sięgniemy po napar z szałwii? Oto najważniejsze informacje.
Korzyści zdrowotne ze stosowania szałwii. Jest ich wiele
Dlaczego warto regularnie pić szałwię? To roślina, która wykazuje między innymi właściwości przeciwnowotworowe. Jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych, w tym witaminy K, która ma kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowego stanu kości. Z licznych badań wynika, że substancje zawarte w szałwii, mogą wpływać korzystnie także na mechanizmy związane z funkcjami poznawczymi: koncentrację oraz pamięć.
Szałwii przypisuje się także działanie przeciwbakteryjne. To roślina, która w niektórych sytuacjach może neutralizować drobnoustroje, powodujące między innymi płytkę nazębną. Szałwia może być tym samym stosowana w postaci płukanki. Wspomniane działanie przeciwbakteryjne szałwii sprawia, że bywa ona składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej oraz skóry tłustej z tendencją do powstawania niedoskonałości.
Sposoby przygotowania szałwii: Jak parzyć szałwię?
Szałwia może być stosowana w postaci: olejku, tabletek lub kapsułek. Zdecydowanie najczęściej stosuje się ją jednak w postaci naparu. Szałwia herbatka może stanowić wsparcie w walce z przeziębieniem lub infekcją, szczególnie górnych dróg oddechowych. Napar z szałwii ma bowiem właściwości wykrztuśne i ściągające.
Jak przygotować napar z szałwii? To banalnie proste. W sklepach spożywczych możemy zakupić gotowe saszetki z suszem. Znacznie lepiej jest jednak ususzyć szałwię samemu. Następnie jedną czubatą łyżeczkę suszonych liści zalewamy szklanką gorącej wody. Zostawiamy napar pod przykryciem na 15 minut. Po tym czasie powinien być gotowy.
Szałwia: Przeciwwskazania i skutki uboczne. Kto nie powinien jej stosować?
Szałwia to roślina o wielokierunkowym działaniu – jest zdrowa i warto po nią sięgać. Eksperci ostrzegają jednak, że nie powinna być przyjmowana razem z lekami antydepresyjnymi, ponieważ może osłabiać ich działanie. Nadmiar szałwii w diecie, może również zmniejszać skuteczność leków przeciwdrgawkowych. Właśnie dlatego kurację powinniśmy zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym.
Szałwia nie powinna być przyjmowana także podczas ciąży oraz w czasie karmienia piersią, ponieważ ogranicza laktację.