Tłuszcz na brzuchu 2024-07-26
Wiedziałeś o tym, że brak snu może mieć wpływ na Naszą wagę? Niewystarczająca ilość snu, wpływa na obniżenie hormonu odpowiedzialnego za sytość oraz kontrolująca uczucie głodu.
Wielu z Nas toczy nieustanną walkę, której celem jest tłuszcz na brzuchu. To właśnie tam pojawia się on w pierwszej kolejności i jednocześnie jest najtrudniejszy do usunięcia.
Brzuch jest bowiem jednym z obszarów Naszego ciała, który ma największą tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej. W konsekwencji wpływa to na wygląd sylwetki, a także stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia.
Wiele badań naukowych potwierdza tezę, że tłuszcz na brzuchu nie jest wyłącznie problemem natury estetycznej. Może również prowadzić do zmniejszenia gęstości kości, zwiększając tym samym ryzyko zachorowania na osteoporozę.
Tłuszcz na brzuchu a uwarunkowania genetyczne
Naukowcy z Sanford Burnham Institute (USA) ustalili, że rozłożenie tkanki tłuszczowej różni się w zależności od obszaru ciała. Z kolei inne badania wskazały, że genetyka odgrywa ważną rolę w odniesieniu do uczucia sytości każdego osobnika.
Osoby, które w wyniku uwarunkowań genetycznych jedzą więcej, mają również tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej właśnie na brzuchu.
Ponadto jeśli w Twojej rodzinie jest wiele przypadków otyłości brzusznej, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że również i Ty będziesz się zmagać z problemem, jakim jest tłuszcz na brzuchu.
Brak odpowiedniej ilości snu
Osoby, które dobrze się nie wysypiają, mają tendencję do pochłaniania większej ilości kalorii. A także do gromadzenia nadmiaru tłuszczu na brzuchu i w jego okolicach.
Konsekwencją zaburzeń snu jest obniżenie poziomu hormonu o nazwie leptyna, a z kolei zwiększenie produkcji greliny. Ogólnie rzecz biorąc jest ona substancją odpowiedzialną za przyrost masy ciała.
Zgodnie z wynikami badań, u osób, które sypiają zaledwie 6 godzin na dobę, ryzyko zachorowania na otyłość i tłuszcz na brzuchu wzrasta o 27% w porównaniu do osób, które na nocny odpoczynek przeznaczają 7-8 godzin.
Stres
Podobnie jak dzieje się w przypadku zaburzeń snu, stres również prowadzi do zachwiania równowagi gospodarki hormonalnej organizmu. A to w konsekwencji może prowadzić do wzrostu wagi Naszego ciała.
Patricia Ramírez, dietetyk, uważa, że podczas sytuacji stresowych następuje wzmożone uwalnianie przez nadnercza dwóch hormonów: adrenaliny i kortyzolu. Wzrost poziomu kortyzolu sprzyja formowaniu się tkanki tłuszczowej, szczególnie na brzuchu.
Brak aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie przemiany materii na wysokich obrotach. A co za tym idzie, na spalanie tkanki tłuszczowej.
Naukowcy z Johns Hopkins University w Baltimore (USA) potwierdzają, że regularne ćwiczenia fizyczne są niezbędne do utrzymania prawidłowej wagi ciała. A pamiętajmy, że nadprogramowe kilogramy i tłuszcz na brzuchu to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej.
Dzięki regularnym ćwiczeniom będziesz spalać nadmiar kalorii oraz tłuszcz na brzuchu. A przy okazji wzmocnisz swoje serce oraz cały układ sercowo-naczyniowy.
Niezdrowa dieta
Inną główną przyczyną gromadzenia się tłuszczu na brzuchu jest dieta bogata w tłuszcze i węglowodany.
Obecnie rynek jest przesycony niezdrową żywnością. I to właśnie my – konsumenci – powinniśmy nauczyć się wybierać najzdrowsze dla Naszego organizmu produkty. A jednocześnie zrezygnować z tych, które są jedną z głównych przyczyn otyłości, czyli:
- wysoko przetworzonej żywności
- wędlin
- białej mąki
- słodyczy
- smażonych produktów
- konserw
- napojów gazowanych
Spożywanie napojów alkoholowych w nadmiarze
Spożywanie napojów alkoholowych w nadmiarze może być przyczyną wzrostu masy ciała. Tego typu napoje zawierają bowiem ogromne ilości pustych kalorii.
W badaniu opublikowanym przez European Journal of Clinical Nutrition ujawniono, że nadmierne spożywanie alkoholu w znaczącym stopniu (50%) powoduje obrastanie brzucha w tkankę tłuszczową.
Leki
Skutkiem ubocznym niektórych leków może być przyrost masy ciała. Szczególnie wtedy gdy są one przyjmowane przez dłuższy czas.
Mowa tu głównie o lekach wydawanych na receptę dla diabetyków, w celu leczenia drgawek, zaburzeń nastroju, migren, nadciśnienia tętniczego krwi, a także sterydach, pigułkach antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej.
Oczywiście nie jest to regułą, nie zawsze musi dojść do wzrostu wagi ciała. Efekt działania leków może być inny dla każdego organizmu.
Podjadanie między posiłkami
Dietetycy i eksperci ds. żywienia zalecają spożywanie kilku niewielkich porcji jedzenia w ciągu dnia. Powinniśmy jednak podejść do tego zalecenia z głową.
Oczywiście zdrowym posiłkiem nie możemy nazwać przekąski w postaci chipsów, ciasteczek czy innych słodkości – zwiększają one dzienne spożycie kalorii, które niemalże natychmiast zaczynają się odkładać w postaci, jaką dobrze znamy. W konsekwencji mamy tłuszcz na brzuchu.
Jak walczyć z tkanką tłuszczową na brzuchu?
Niezależnie od przyczyny gromadzenia się tkanki tłuszczowej na brzuchu, jedno jest pewne. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, powinieneś jak najszybciej się jej pozbyć! Kluczowe działania, które pomogą Ci w tym wyzwaniu to:
- zdrowa dieta
- uprawianie sportów wzmacniających układ sercowo-naczyniowy
- co najmniej 8 godzin nieprzerwanego snu na dobę
- przyjmowanie dużych ilości wody
- okresowy detoks organizmu
- unikanie napojów alkoholowych
- dokładne przeżuwanie pokarmów